Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni rozpoczyna z dniem 26 stycznia 2011r. rekrutację na studia I stopnia na kierunku Oceanotechnika w specjalności Inżynieria Morska.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę erekrutacja.wniuo.amw.gdynia.pl/, gdzie jest możliwość skorzystania z rejestracji elektronicznej oraz uzyskać wszelkie potrzebne informacje.
Opis:
Celem kształcenia studentów na studiach I stopnia kierunku Oceanotechnika w specjalności inżynieria morska jest przekazanie absolwentom podstawowej wiedzy teoretycznej oraz stworzenie im możliwości nabycia umiejętności praktycznych z zakresu nauk matematyczno-fizycznych, nauk technicznych oraz ekonomii i zarządzania, niezbędnej do poprawnej eksploatacji środowiska morskiego. Studenci myśląc o karierze w obszarze nauki związanej z morzem, najczęściej widzą siebie pracujących z ssakami morskimi, wielorybami, fokami itp. Pośród naukowców związanych z morzem zaledwie niewielu z nich specjalizuje się w tym obszarze nauki. Praca związana z morzem zawiera
ogromny zasób ciągle rozwijających się zagadnień do rozwiązania i zbadania, gdyż obszar morski pokrywa większą cześć naszej planety. Młodzi ludzie myślący o przyszłej karierze związanej z morzem mają do wyboru wiele dróg. Cześć z nich pracuje na Politechnikach, Uniwersytetach i Akademiach, inni w rządowych lub lokalnych instytucjach państwowych np. Urzędy Morskie, jeszcze inni w związanym z morzem przemyśle, laboratoriach badawczych, niezależnych organizacjach oraz firmach konsultingowych. Studenci pochodzą z różnych stron kraju i reprezentują różny stopień edukacji, który ujednolicą podczas studiów na kierunku Oceanotechnika. Kierunek Oceanotechnika jest ściśle związana z takimi kierunkami studiów morskich jak biologia morza (środowisko morskie, rośliny i zwierzęta oraz ich rola w zwierzęcym łańcuchu żywieniowym), oceanografia (geologiczna, chemiczna, fizyczna) oraz innymi powiązanymi obszarami np. zarządzanie i ekonomia morska, nurkowania podwodne, zdjęcia i filmy podwodne, edukacja środowiskowa, turystyka morska. Inżynierowie Oceanotechniki znajdą pracę konstruując statki, okręty, pojazdy nawodne i podwodne oraz urządzenia i aparaturę służącą do eksploracji środowiska morskiego, wykonując ekspertyzy związane z oceanotechniką, wynajdując i ulepszając instrumenty i wyposażenie, które znakomicie wspomogą obszary badań oceanograficznych związanych ze środowiskiem morskim. Oceanotechnika to nie tylko stocznie, pomimo kłopotów przemysł okrętowy nadal potrzebuje wykwalifikowanych, wyszkolonych absolwentów oceanotechniki. Rozwój techniki związanej z morzem w ciągu ostatnich trzydziestu lat jest ogromny i ciągle trwa. Po ukończeniu kierunku Oceanotechnika nie powinno być kłopotów z podjęciem dobrze płatnej pracy zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Absolwenci będą znać język angielski na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz język specjalistyczny z zakresu problematyki oceanotechniki, nawigacji i ratownictwa morskiego. Absolwenci będą posiadali wiedzę i wstępne doświadczenie zawodowe:
- w zakresie realizowanych zadań i funkcjonowania zakładów przemysłu okrętowego dzięki praktykom w zakładach przemysłu okrętowego i Polski Rejestr Statków;
- w zakresie badań podwodnych, poszukiwania i eksploatacji zasobów morskich.
Dzięki praktykom w instytutach naukowych oraz instytucjach zajmujących się monitorowaniem stanu środowiska morskiego, takich jak: Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, Morski Instytut Rybacki, Oddział Morski Państwowego Instytutu Geologii, Instytut Morski, Urząd Morski, Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej absolwenci będą mogli rozwijać wiedzę i umiejętności. A dodatkowo dzięki uwzględnieniu w programie wychowania fizycznego obozu żeglarsko – nurkowego także z zakresu żeglarstwa i nurkowania. Zajęcia z nurkowania będą nadobowiązkową formą rozszerzenia zajęć z wychowania fizycznego dla osób wyrażających zainteresowanie i spełniających wymagania zdrowotne.